Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » Bağışıklık Sistemi

 
 
resimKonu
 
Bağışıklık Sistemi vücudumuzun savunma sistemidir...
 

İmmün Sistemi vücudu enfeksiyonlardan, hastalıklardan, kanserden, çeşitli potansiyel zararlı yabancı maddelerden, antijenlerden, Virüs, Bakteri, Toksin, Kimyasallar vb. gibi yabancı madde olan antijen hücreleri yok eden sistemdir.

Doğal Bağışıklık sistemi deri, mide asiti, mukus, gözyaşındaki enzimler, ter, öksürük sayesinde zararlı maddelerin vücuda girmesini engelleyen bariyer gibidir. Eğer antijenler dış bariyerleri geçerse bağışıklık sistemine saldıracaktır. Doğal Bağışıklık sistemi hücreleri yabancı maddelere ya direk saldırır ya da bağışıklık sistemini korumaya alırlar. Kazanılmış Bağışıklık Sistemi vücut çeşitli antijenlerle karşı karşıya kaldığında gelişir.

Özel tip beyaz kan hücrelerinden meydana gelen bu lenfositler, yeni antijenler için farklı hücreler oluşturur böylece bir daha aynı antijenle karşı karşıya kalındığında bağışıklık sistemi hızlı ve etkili cevap  verebilir. İnsan son derece gelişmiş bir bağışıklık sistemine sahip olmasına karşın bazı patojenlere ya da yabancı unsurlara karşı gerekli direnci göstermekte yetersiz kalabiliyor.

Kanser de organizmada gelişen organizmaya yabancı, yani normal hücrelerden farklı bir genetik yapıya sahip bir hastalık. Bazı bünyelerin bağışıklık sistemleri bu farklı genetik yapıya sahip hücrelerle baş edemiyorlar. Bu nedenle ağır hastalıklar vücutta uzun yıllar sonra ortaya çıkabiliyor. İşte bu uzun dönemde vücudu ağır metallerden, serbest radikallerden, toksinlerden, şekerli gıdalardan, yabancı etkenlerden vb. gibi korumak, vücudun bağışıklık sistemini devamlı yukarda tutmaya çalışmak, doğru besinler alıp, çeşitli egzersizlerle bünyeyi yaşlandırmadan sağlıklı, uzun yıllar yaşamak her bireyin yapması gereken en önemli gerçektir.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır