Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » Probiyotikler

 
 
resimKonu
 
Probiyotikler immun sisteminin sağlığını korur...
 

Probiyotikler sindirim sisteminin sağlığını, dengesini ve verimliliğini artıran bir takım yararlı bakteri ve maya sınıfı olarak adlandırılabilir.

İnsan sindirim sisteminde 100 ayrı türde ve 100 trilyonun üzerinde bakteri vardır. Yararlı bakteriler sindirim sisteminin koruyucu askerleri gibidir. Enfeksiyonlar, Antibiyotikler, Alkol, Yanlış beslenme gibi nedenlerle zararlı bakteriler güçlenir ve sistemi ele geçirirler. Zararlı bakterilerin hızla çoğalması Spastik kolon, Diyare, Şişkinlik, Alerji ve gaz gibi rahatsız edici semptomlar ortaya çıkararak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Probiyotiklerin başlıca görevleri sindirim sistemini güçlendirmek, Barsak duvarını zararlı maddelerden korumak, Toksinlerin kan dolaşımına geçmesini önlemek, Besin alerjilerini engellemek, İltihabik hastalıkların oluşumunu engellemek, kanser oluşumuna engel olmak, İdrar yolu iltihaplarını önlemek, Böbrek taşı (okzalat) oluşumunu azaltmak, Bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

Yeterli anne sütü almamak, Uzun süreli antibiyotik kullanımı, Rafine edilmiş gıdalarla beslenmek, Şekerle beslenmek ve çeşitli kimyasallar barsaklardaki güçlü asker probiyotikleri öldürür. Ve böylelikle hastalıklara açık bir bünye ortaya çıkar. Probiyotikler barsaklardaki koruyucu mukoza bariyerini güçlendiriyorlar. Böylece barsak geçirgenliğini azaltarak alerjik maddelerin kana geçmesini engelliyorlar. Hipokrat’ın da söylediği gibi “Bütün hastalıklar bağırsaklardan başlar.

Bağırsak hasta ise vücudun geri kalan kısmı da hastadır.” Bağırsak  florasının sağlığı, genel sağlığımızın bir göstergesidir.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır