Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » Ağır Metaller

 
 
resimKonu
 
Ağır Metallerin vücudumuzdan atılması şarttır...
 

Ağır metaller bozulmayan, yok edilemeyen, yerkabuğunda bulunan bileşiklerdir.

Ağır metaller ; Saç boyalarıyla, sıkılaştırıcı krem ve rujlarla, egzos dumanının havaya, meyve ve sebzelere karışmasıyla, dişlerdeki amalgamlarla, termik santraller, musluk suyundaki kurşun, kimyasal kalıntılar,  boya endüstrisi, piller, madencilik, konserve gıdalar, lastik oyuncaklar, sigara dumanı, florasan lambalar, bazı balıklar, petrol ürünleri, yemek pişirme kapları, metal eşyalar, vb. gibi bir şekilde vücudumuza gıdalar, içme suyu, solunum, sindirim ve cilt yoluyla geçmektedir.

Eğer ağır metallerin vücudumuza giriş hızı, vücudumuzun onları dışarı atma hızından düşükse,zaman içinde vücudumuzda birikim yaparlar. Ağır metaller canlı bünyesinde kullanılmaz sadece birikir. Atılamayan bu birikim ileriki zamanlarda vücutta halsizlik, sık sık enfeksiyonlara yakalanma, unutkanlık, yorgunluk, beyinde biriktiği için panik atak ve depresyona yol açabilir. Ağır metaller kanın asitlik oranını arttırırlar. Vücut bozulan asitlik oranını düzeltebilmek için kemiklerden gereğinden fazla kalsiyum çeker. Bu da zaman içinde osteoporoz’u arttırır.

Ağır metallerin çok az oranlarda dahi solunması çok ciddi sağlık problemlerine neden olmakatadır.Tüm insan ve hayvanların bağışıklık sistemleri ağır metal solunması ile baskılanır. Ağır metaller ayrıca, allerjik reaksiyonlara, genlerin değişime uğramasına, zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterilerin de ölümüne ve doku hasarına neden olur.Eski ateşölçer termometrelerin içinde bulunan civa en tehlikeli en toksit olanlardandır. Solunum yolu ile direk ciğerlere oradan tüm vücuda yayılabilen tehkileki bir ağır metaldir. Ayrıca ağır metal birikimi kadınlarda kısırlık erkeklerde üreme azlığı meydana getirir.

Toksik metallerin çalışmasını etkilediği sistemler, kan ve dolaşım sistemi,toksin atma sistemleri (bağırsaklar,karaciğer,böbrekler,cilt),hormonal sistem,enerji üretim sistemleri,enzimler,mide-bağırsak, bağışıklık,sinir ve üretim sistemleri,boşaltım sistemidir. Farkında olmadan insan vücuduna sızan bu ağır metallerle savaşması bunları atması gerekmektedir. Ağır metallerle savaşan besinler ise bolca soğan ve sarımsak, yeşil gıdalar, yosunlar, filizli besinler, az şekerli meyveler,  deniz yosunları olarak sayabiliriz. Ayrıca riske girmemek için küçük balıkları tercih etmek daha doğru olacaktır

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır