Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » Ağız Sağlığı

 
 
resimKonu
 
Ağız sağlığı tüm vücuduzun koruyucusudur...
 

Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki problemler diş sağlığını bozduğu gibi sindirim sisteminin bozulmasına yol açar.

Ağızla aldığımız yiyecekler iyice çiğnenip, tükürük ile karıştırılırak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler.

Öncelikle iyi çiğnenmeyen besinler sindirim sisteminde iyi sindirilemez. Bu da hazım zorluğu yapabilir. Ayrıca ağız sağlığına yeterli ilgiyi göstermeyen bünyelerde diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları bulunur. Bunlar sindirim sistemini zorladığı gibi Kalp, Böbrek, Eklemler vb. gibi yapılarda önemli sağlık sorununa yol açar. Ancak hastalıkların dişlerdeki problemlerden geldiği hiçbir zaman düşünülemez ya da geçiştirilir.Bu yüzden ağız sağlığı vücuda gereken önemi gösterilmede başta yer almalıdır.

Ayrıca A,D,E ve K vitamini eksikliklerinde diş sağlığı tehlikeye girebilmektedir.

Bununla beraber önemli bir durumda dişlerdeki amalgam dolgulardır. Amalgam dolgular; %50 cıva, %35 gümüş, %9 kalay, %6 bakır ve eser miktarda çinko ihtiva eder. Amalgam dolgu ağızda durduğu sürece cıva, sadece buharlaşma yoluyla değil, çiğneme, diş fırçalama, sıcak içecek gibi işlemler sırasında da sürekli vücuda sızar.

Bilim adamları, radyoaktif madde ile işaretlenmiş cıva kullanarak üretilen amalgam dolguları hayvanların ağızlarına yerleştirmişler ve radyoaktif maddenin takibi yolu ile cıvanın çok kısa bir süre içinde hayvanların böbrek, beyin ve barsak duvarlarına yerleştiğini kanıtlamışlardır.

Bilimsel çalışmalarda, cıvanın Alzheimer? hastalığı, İmmün sistem problemleri, Böbrek fonksiyon bozukluğu, Kısırlık, Poli kistik yumurtalık sendromu, Nörotransmitör dengesizlikleri, Gıda alerjileri, Multiple Skleroz, Tiroit problemleri, Yorgunluk, Hafıza kaybı ve bazı psikolojik rahatsızlıklarla ilişkili olduğu belirlenmiştir. 

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır