Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » Beyin

 
 
resimKonu
 
Beyin ; vücudumuzun en önemli organıdır..
 

Beynimiz dünya yüzündeki yaratılmışların en güçlü olanı ve insan vücudunun en önemli organıdır. İnsan beyninin saniyede yaptığı mesajlaşma 100 milyon uyarıdan fazladır. Her saniye beynimize ulaşan 100 milyon uyarıdan sadece 100 tanesinin beyin kökümüze ulaşmasına izin verilir.

Topluiğne başı kadar bir beyin dokusu, yaklaşık 5 milyon hücre ihtiva eder. 1450 gram ağırlığındaki bir insan beyni 15 milyar sinir hücresine sahipken, 15 trilyon da snaps (beyin hücresi bağlantısı) içerir. Beyinde aktif çalışan kapasite %6 civarındayken kullanılmayan bölüm %90 lar civarındadır.

Beynimizi korumak ve güçlendirmek için neler yapabiliriz ? Beyni darbelere maruz bırakmayın. Beyne gelen bir darbe mikroskobik hasarlara neden olur. Beyin egzersizleri yapın. Yapacağınız herşeyi önceden planlamak, çeşitli konularla ilgilenmek, hobileri arttırmak, her gün değişik bir konu üzerinde öğrenim yapmak, beyne giden kan akışını hızlandırır ve oksijen banyosu yaptırır. Beynimizde kullanamadığımız ne kadar hücre varsa onların çalışmasını sağlamak onları bir bakıma aktive etmek.

Beyin aynı kaslar gibi çalıştıkça güçlenir. Kalbe  faydalı olan herşey beyne de iyidir. Örneğin yüksek kan basıncı, beyin dokularını yıpratabilir. Yüksek tansiyonlu kişilerde beynin beyaz maddesi daha az bulunmuştur. Bu nedenle az tuz kullanmalı, doymuş yağlardan uzak durmalı, fazla kilolardan kurtulmalıdır.

Günde 2 lt su içmeli, Bol B ve E vitaminleri tüketmeli, Boron ve çinko içeren gıdalar tüketmeli, Küçük balık ve hindi gibi tirosin içeren proteinli gıdalardan yenmelidir. Çok fazla yemek yedikten sonra insan ağırlaşır. Bunun nedeni yemek sonrasında vücuttaki kanın büyük oranda hazım sistemine yönlendirilmesidiri. Kahveyi azaltın, Uykuya önem verin, Dengeli beslenin. Eğitim zihnin gelişmesine yardımcıdır. Her yaşta kendinizi eğitin. Örneğin günlük karşınıza çıkacak her konuyu araştırın, inceleyin, düşünün. Alkol beyin hücrelerini öldürür.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır