Makaleler » İmmutime Formülü Ek Destekler » Buğday Çimi

 
 
resimKonu
 
İnsanın genç kalması için için bulunmaz bir DESTEKTİR.
 

Buğday Çimi : 

Yılda en az iki defa onar gün buğday çimi tüketilmelidir. Buğday çimi enerji verir. Besleyicidir. Yaşam sürekliliğinin devamı için vitamin ve mineraller içerir. Yaklaşık 30 enzim içerinde % 70’i ham klorofildir, Kan hücrelerini yapılandırır, 

Besin değeri oldukça yüksektir, Bu nedenle aşırı yemek yemeğe engel olarak kilo kontrolüne yardımcı olur, 100 gramında;  250 mg Flour, 1100 mg fosfor, 450 mg magnezyum, 300 mg kükürt,400 mg potasyum, 6 mg çinko, 8 mg demir, 1 mg bakır, 10 mg kobalt, 10 mg mangan ve yeter miktarda silisyum gibi mineraller bulunur. Çok miktarda B1, B2, B3, B6, B12 vitaminleri ile A vitamini ve az miktarda C vitamini bulunur. 

Tarih

Teşekkürler, 1958'de Boston'daki Hippocrates Sağlık Enstitüsü'nde çeşitli yabani otlar ve otları test eden Dr. Ann Wigmore'a gitti. Buğday çimi onun favorisiydi ve çalışmaları yaygın bir şekilde kullanımını yaygınlaştırdı.

Kökün gelişmesinden önce hasat edilir ve tüm ısıya duyarlı enzimler ve besinler de dahil olmak üzere, süper besinlerin doğal saf "canlı" biyolojik özelliklerini ve gücünü korumak için vücut sıcaklığında derhal susuz hale getirilir.

Bileşenler

Buğday çimi şaşırtıcı bir besin profiline sahiptir. Vitaminlerde Zengin; A, E, C, B1, B2, B3, B6 ve Folat. Yüksek mineraller; Potasyum, Kalsiyum, Fosfor, Magnezyum, Demir, Bakır, Manganez, Krom, Molibden, İyot ve Çinko.

Buğday Çağı'nda bulunan antioksidanlar; fenolik bileşikler, flavonoidler, sülfonik asit, DPPH (1,1′-difenil-2-picrilhidrazil), triterpenoidler, antrakinol, alkaloidler, taninler ve saponinler.

Buğday çimi, tam bir proteindir (9 temel amino asidin tamamını içerir), vegan veya vejeteryan diyetine harika bir katkı sağlar. 

SAĞLIK BAKANLIĞI ENDİKASYON YASASI NEDENİYLE BU ÜRÜNÜN FAYDA YAZAN KISIMLARI KALDIRILMIŞTIR
 

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır