Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » Serbest Radikaller

 
 
resimKonu
 
Serbest radikalleri vücudumuzdan atabiliriz..
 

Teknoloji, Sanayi, Büyükşehirde yaşam, Sigara, Alkol, Hebisit ve pestisitler, Kimyasal çözücüler, Petrokimya ürünleri, ilaçlar, Güneş ışınları, X-ışınları, Hava kirliliği, Egzos gazları, hatta yiyeceklerde bulunan bazı bileşikler her gün insan vücudunun ortalama 10000 serbest radikal saldırısına maruz bırakmaktadır. Serbest radikaller bağışıklık sistemi zayıf bir bünyede proteinlere, enzimlere, DNA'ya saldırırlar. Bu saldırılar vücudu hastalıklara karşı yenik düşürür.

Örneğin alkol güçlü bir serbest radikal kaynağıdır. Cilde gelen güneş ışınları yine serbest radikal kaynağıdır. Eğer vücudun antioksidan savunma sistemi yetersizse Serbest radikaller tüm hücrelere zarar vererek bir çok hastalığın ( kanser, Virüs ve bakteriyal enfeksiyonlar, Kardiovasküler hastalıkları, Cilt yaşlanmaları, Erken yaşlanma vb.gibi ) neden olur. Yani serbest radikaller antioksidanlardan fazlaysa yaşlanma ve yaşlanmaya bağlı hastalıklar hızlanır.

Ayrıca ORAC ( Oksijen Radikal Emilim Kapasitesi ) besinlerin antioksidan değerini ölçen bir işlemdir. Antioksidan güce sahip olan ve ORAC içeriği yüksek olan besinler sadece taze sebze ve meyveler değildir. Örneğin; taze eriğin ORAC değeri 9,49 iken, kuru erikte bu değer 57,7 olarak saptanmıştır. Yine taze üzümün ORAC değeri 4,46 iken, kuru üzümünki 28,3 şeklindedir. Bazı besinlerin kurutulmuş hálinin antioksidan kapasitesi daha fazla olabilir. 

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır